اطلاعیه فروشگاه

این سایت با هدف کمک به ترویج و گسترش علوم مختلف ایجاد شده است،امیدواریم بتوانیم نیاز بازدیدکنندگان محترم را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت پاسخگو باشیم.

دانلود اجراي ساختمان مسكوني

دانلود  اجراي ساختمان مسكوني

فهرست مطالب

 

انواع ساختمان  

1- ساختمان با مصالح بنايي يا ماسونري يا ساختمان با ديوار باربر

2- ساختمان هاي اسكلت بتن مسلح        

 

مراحل اجرايي ساختمان

سفت كاري                                                                       

نازك كاري

 

پياده كردن نقشه و عمليات خاكي

 

گودبرداري محل زيرزمين

 

پي كني

 

پي سازي

 

و................................

 

 

انواع ساختمان :

انواع ساختمان از نظر سيستم، باربري قطعات ساختمان و نوع مصالح به كار رفته در سيستم باربر ساختمان آنها را به پنج قسمت تقسيم مي شود :

 

1- ساختمان با مصالح بنايي يا ماسونري يا ساختمان با ديوار باربر :

            دراين نوع ساختمان ها باربرهاي كف و سقفها و ديوارها به ديوار منتقل شده و از ديوار به پي و از آنجا به زمين انتقال مي يابد به همين خاطر اين گونه ساختمان ها به ساختمان هاي با ديوار باربر نيز موسوم اند.

            از نظر مصالح ديوار باربر ديوارهاي آجري، ديوارهاي سنگي و ديوارهاي با بلوك سيماني را مي توان نام برد. ديوارهاي خشتي و گلي هم در بعضي از روستاهاي دوردست هنوز كاربر دارد كه چون مقاومت چندان برابر زلزله ندارند در حال منسوخ شدن بوده و ساخت آنها توصيه نمي گردد مگر در موارد خيلي ضروري و آن هم با ايجاد تسهيلات لازم.

            بر طبق آئين نامه ماده 2800 (طرح ساختمان در برابر زلزله) به علاوه ي طبقه زير زمين مي توان ساخت و چنانچه تعداد طبقات بيشتر باشد مجاز به ساخت اين گونه ساختمان ها نيست.

 

2- ساختمان هاي اسكلت بتن مسلح :

            در اين جا مانند قابهاي فلزي بار توسط قاب عمل مي شود. فقط جنس قاب از بتن مسلح مي باشد منظور از بتن مسلح بتني است كه در داخل آن به تعداد لازم و كافي ميلگردها كار گرفته شده و هر دوي مصالح (بتن و ميلگرد) در مقاومت قطعه در برابر بتنهاي فشاري مقاومت مي نمايد البته بتن در برابر تنشهاي كششي مقاومت كرده و گاهي در مقابله با تنشهاي فشاري هم با بتن مشاركت مي كند.

 

مراحل اجرايي ساختمان :

            اجراي يك ساختمان را مي توان به سه مرحله عمليات خاكي، سفت كاري و نازك كاري تقسيم نمود.

            عمليات خاكي شامل پياده كردن نقشه تسطيح زمين، پي كني، گود برداري، حفر چاه هاي فاضلاب و از اين قبيل كارها مي باشد .

 

سفت كاري :

            اصولاً به اجراي اسكلت بندي ساختمان مربوط مي شود. كه شامل پي سازي، ديوار چيني، عايق كاري، اسكلت بندي و ستون، تيرريزي اجراي سقف شيب بندي و از اين قبيل مسائل مي باشد.

نازك كاري :

            شامل كارهايي از قبيل اندودها، سفيد كاري، كاشي كاري، سنگ نما، فرش كف ، موازييك يا سنگ پلاك، نقاشي، در و پنجره ، نماسازي ، شيشه ، لوله كشي ، نصب ادوات برقي و مكانيكي و ساير موارد تا تشكيل ساختمان خواهد بود.

پياده كردن نقشه و عمليات خاكي :

            اولين مرحله از اجزاي ساختمان، پياده كردن نقشه مي باشد كه عبارت است از انتقال اندازه هاي روي نقشه در روي زمين با ابعاد و مقياس طبيعي. معمولاً نقشه پي كني يا پي سازي را در روي زمين پياده مي نمايند بهتر است قبل از پياده كردن نقشه روي زمين مورد احداث تسطيح گرديده و كليه مواد و خاكهاي زائد و نباتي وريشه هاي احتمالي گياهان، برداشته و از محل كارگاه خارج گردد.

پياده كردن نقشه را مي توان به دو صورت انجام داد :

  • با استفاده از دوربين نقشه برداري براي ساختمان ها با پلان بزرگ و متنوع
  • با استفاده از متر و طناب براي ساختمان هاي معمولي

در اينجا فقط روش استفاده از متر و طناب براي پايده كردن نقشه شرح داده مي شود:

براي پياده كردن نقشه وسايل مورد نياز براي كار شامل متر، طناب ميخ چوبي و گچ مي باشد در صورتي كه زمين داراي شيب باشد به شمشه، تراز و شاقول نيز نياز
مي باشد. منظور پياده كردن زواياي قائمه در روي زمين است كه با استفاده از قضيه فيثاغورت در زمين مثلث قائم الزاويه عمل پياده كردن نقشه را انجام مي دهيم . در مثلث قائم الزاويه مربع وتر برابر است با مجموع مربعات دو ضلع ديگر :

            حال اگر مثلثي داشته باشيم كه طول و عرض اضلاع آن 5 متر و ديگر اضلاع آن 3 و 4 متر باشد ، مثلث حتماً قائم الزاويه خواهد بود. زيرا روش كار بدين صورت است كه : يك محور مشخص را در نظر مي گيريم بنابراين سه ضلع ساختمان معلوم و مشخص است كه اين محور را به وسيله ميخ كوبي در دو انتهاي آن و طناب كشي مشخص مي كنيم.

            از يك نقطه معلوم A در روي يك محور كه يك گوشه از كار مي باشد، شروع مي كنيم در اين نقطه A ميخ چوبي كوبيده و به دور آن طناب كشي نموده و يك سرطناب را در امتداد AB قرار داده و طرف ديگر طناب را در امتداد حدود عمود بر ان قرار مي دهيم.

            از نقطه A به ول دقيق 4 متر در امتداد ثابت AB علامتگذراي مي كنيم (نقطه B) سپس از نقطه A روي طناب و در امتداد AC به طول دقيق 3 متر علامت مي گذاريم. (نقطه C) طناب را در امتداد AC آنقدر جابجا مي كنيم تا فاصله BC دقيقاً 5 متر شود در اين صورت محور AC عمود بر محور AB خواهد بود و زاويه قائمه ABC پياده شده است به همين ترتيب مي توان ساختمان را پياده نمود. براي كنترل از صحت پياده شدن بايستي مستطيل پياده شده را در نظر گرفت و قطرهاي اصلي آن را اندازه گرفته كه بايستي با هم برابر باشند. چنانچه برابر بود عمليات به درستي انجام شده و در غيرن اين صورت بايستي مجدداً كنترل شود.

            نقشه هاي ساختمان معمولا در دو جهت عمود بر هم محوربندي شده اند كه اين محورها در يك جهت با اعداد و در دو جهت عمود با حروف مشخص شده اند. هدف از پياده كردن نقشه تعيين محل اين محورها در روي زمين است كه به توجه به ابعاد پي كني و پي سازي و غيره اين محورها براي پي كني ، پي سازي نصب صفحه، ستون نصب ستون و ديوار چيني به كار مي آيد و چون در هنگام پي كني اين محورها از بين مي روند، لذا آنها را تا فاصله 2 الي 3 متر به جلو و خارج انتقال داده ميخ كوبي مي نمايند تا در مواقع لزوم ديگر بتوان با استناد به آنها كارها را انجام داد . مسأله ديگر اين است كه از نظر كارهاي ارتفاعي بايست يك نقطه ثابت و مشخص در روي زمين در نظر گرفت كه ارتفاع بقيه نقاط ساختمان سازي نسبت به آن سنجيده شود ، اين نقطه مشخص كه به نمال مي تواند با مشخص كردن محلي از ديوار همسايه باشد، با بتن ريزي با ابعاد دلخواه مثلاً 20*20 در 40 سانتي متر در نقطه خارج از ساختمان تعيين نمود.

و..........

 

فایل ورد 47 صفحه

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
filedoc_1676719_1716.zip5.5 MB